Скасування арешту зарплатних коштів
Покроковий план дій процедури скасування арешту зарплатних коштів
Скористайтися покроковим планом дій по скасуванню арешта запраплатних коштів

Статус процедури: чинний.
Дата набуття чинності з: 5 серня 2017 року.
Крок: отримання повідомлення від банку

Найчастіше суб'єкти господарювання отримують листи від банків про блокування рахунків, коли:

- Клієнт прострочує виплату по кредитному договору;

- Кредитор звертається до нотаріуса, який вчиняє виконавчий напис на борговому документі, після чого виконавець відкриває виконавче провадження, виносить відповідну постанову, яку направляє в банк і, зрештою, блокує рахунки боржника, в т.ч. і зарплатний.Крок: подання позову в суд

Найпоширенішою помилкою під час вирішення такої ситуації є спроба вирішити питання шляхом звернення до виконавця або банку. Як наслідок виникає ситуація, коли виконавець відсилає боржника в банк, вказуючи, що саме той наклав арешт. А банк відсилає боржника назад до виконавця, посилаючись на його постанову. Водночас, відповідно до ч. 5 ст. 74 Закону України «Про виконавче провадження» строк на оскарження дій чи рішень виконавця становить до 10 днів.

Вимоги до оформлення позовної заяви встановлені ст.ст. 160-161 Кодексу України про адміністративні правопорушення.Крок: прийняття рішення по справі

Аналізуючи судову практику, можна дійти висновку, що суди виявляють численні порушення з боку нотаріусів та виконавців у цій категорії справ.

По-перше, після визнання судом незаконною та нечинною постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до переліку документів, за якими стягнення заборгованості проводиться у безспірному порядку на підставі виконавчих написів нотаріусів» від 26.11.2014 № 662, вчинення виконавчого напису можливе лише на підставі оригіналу нотаріально посвідченого договору. Водночас, непоодинокі випадки, коли нотаріуси продовжують вчиняти виконавчі написи на кредитних договорах, які нотаріально не посвідчені.

По-друге, досить часто нотаріуси, не перевіряючи при цьому безспірність заборгованості, вчиняють виконавчі написи. Або вчиняють виконавчі написи не звертаючи уваги на пропуск строків звернення.

Щодо приватних виконавців, то тут найчастішими порушеннями є відкриття виконавчого провадження не за місцем проживання боржника, а за місцем знаходження стягувача.

Пояснюють свою позицію виконавці тим, що місцезнаходження майна боржника (тобто грошових коштів) – це є місце відкриття ним рахунку (тобто місцезнаходження банку). Суди такі доводи виконавців до уваги не приймають (рішення від 27.11.2019 р. № 260/1562/19).

Щодо арешту зарплатних коштів в рамках виконавчого провадження, то тут суди зазначають, що рахунки, які передбачені для виплати заробітної плати, є рахунками із спеціальним режимом, на які виконавчою службою відповідно до вимог законодавства арешт не накладається, і виокремлення таких рахунків належить до повноважень виконавчої служби. Зазначену правову позицію викладено у постановах Верховного Суду від 17.01.2020 у справі № 340/1018/19, від 29.01.2020 у справі № 820/5422/17, від 27.06.2019 у справі № 916/73/19.Крок: отримання судового рішення

Відповідно до положень ст. 251 Кодексу адміністративного судочинства України, копії повного судового рішення вручаються учасникам справи, які були присутні у судовому засіданні, негайно після проголошення такого рішення.

У разі проголошення в судовому засіданні скороченого рішення суд надсилає учасникам справи копію повного судового рішення протягом 2 днів із дня його складання.Крок: розблокування рахунку

Отже, аналіз чинного законодавства дає підстави стверджувати, що існує пряма заборона на арешт зарплатних коштів.

Більше того, законодавець докладно і недвозначно визначив, як діяти виконавцю, маючи справу з зарплатними коштами боржника.
Юридичний супровід
Бажаєте отримати юридичний супровід по скасуванню арешту зарплатних коштів?
Зв'яжіться з нами.
Ми завжди поряд у вашому мобільному
Оберіть зручний для Вас спосіб, для нашого першого знайомства :)
Контакти
Телефон: +38 067 735 7000
Імейл: bogdan@kon.in.ua
м. Дніпро, пр. Д. Яворницького, 60
Made on
Tilda